REACH Tüzüğüne göre yüksek önem arz eden kimyasalların (SVHC) piyasaya sürülmesi izne bağlanan aday listesine 15 madde daha eklendi

 

REACH Tüzüğüne göre yüksek önem arz eden kimyasalların (SVHC) piyasaya sürülmesi izne bağlanan aday listesine 15 madde daha eklendi

Avrupa Birliği’nin REACH Tüzüğü ile ilgili kayıt ve izin faaliyetlerini yürüten Helsinki merkezli AB Kimya Ajansı (AKA), yüksek önem arz eden kimyasalların (SVHC) listesinin yer aldığı SVHC Aday listesine 15 maddenin daha eklenmesine karar verdi. Yapılacak incelemeler neticesinde eğer bu kimyasalların izne tabi olması gerektiğine karar verilirse, izne tabi kimyasalların bulunduğu REACH Tüzüğü kapsamındaki Ek XIV’e (izne tabi kimyasallar Listesi) eklenmesi gündeme gelecektir.

REACH Tüzüğü, yüksek önem arz eden kimyasalların(SVHC) kullanımına ilişkin bir sistem getirerek bu kimyasalların piyasaya sunulmalarını izne bağlamaktadır. İzne tabi kimyasallar, REACH Tüzüğü Ek XIV’te yer almakta olup bir izin belgesi alınmadıkça ilgili kimyasalın kullanımı ve piyasaya sürümü yasaklanmaktadır. Bu izin için, kullanımdan kaynaklanan risklerin ya etkin biçimde kontrol edildiğiya da sosyo-ekonomik yararının ağır bastığı gösterilmelidir. Alternatif maddelerin veya teknolojilerin incelenmesi, izin sürecinin temel bileşenlerindendir.

Aday Listeye eklenmesi için önerilen 15 yeni madde, AKA Üye Ülkeler Komite toplantısında oybirliğiyle listeye dahil edilmesine karar verildi. Listenin resmi olarak Ocak 2010’dagüncellenmesi bekleniyor.

15 yeni maddenin isimleri ve kullanım alanlarına ulaşmak için tıklayınız

 
Yukarı Çık
İnteraktif Gümrük Sistemi